YÜKLENİYOR..

Mutfak Tezgâhı Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfak, insanlık tarihi boyunca yaşam alanımızda yer alan bir bölümdür. Mutfakta isterseniz az zaman, isterseniz çok zaman geçirin hayatın her anında karşılaşırsınız bu yüzden mutfak tezgâhı seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Her müşterinin mutfak tezgâhından almak istediği verimin beklentisi farklıdır. Bu yazımızda her müşteri tipinin mutfak tezgâhı malzemesi seçerken dikkat alması gereken can alıcı noktalardan bahsedeceğiz.

1. Mutfak tezgâhının malzemesi doğal taşlardan oluşmalıdır.
Mutfak tezgâhı seçerken en önemli kriter kullanılan malzemenin kaliteli, dayanıklı ve doğal taşlardan oluşmasıdır. Genellikle; mermer, granit, kuvars gibi doğal taşlardan oluşan tezgâhlar tercih edilir. Bunun nedeni hepsinin diğer malzemelere göre (MDF, Sunta vb.) daha sert ve dayanıklı yapılara sahip olmalarıdır. Bu doğal yapıların tamamen doğal olduğu düşünülmemelidir. Kullanıma uygun olması için bu doğal taşlar bazı işleme tabii tutulur yani içerisinden az da olsa yapay bileşenler vardır.

2. Mutfak tezgâhları ısıya karşı dayanıklı, leke tutma ve aşınmalara karşı dirençli olmalıdır.
Özellikle mutfakta çok zaman geçiren insanlar tezgâhların çok çabuk leke tutmasından, kimyasal maddeler temas ettiğinde genellikle limon, sirke gibi asidik maddelerle temasında çabucak aşınmasından muztariptirler. Bu yüzden tezgâh seçerken kolay temizlenebilir, leke tutmayan, aşınmaya karşı dayanıklı olan malzemeler seçilmelidir. Kuvars, mermer ve granit yapılar bu açıdan oldukça kullanışlı ve dayanıklıdır. Isıya karşı dirençlidirler, düzenli bakım yapıldığında uzun ömürler boyunca kullanabilirsiniz.

3. Mutfak tezgahlarının malzemesi sağlıklı ve hijyenik olmalıdır.
Mutfakta en çok dikkat edilmesi gereken konu yemek yapılan alanın temiz ve hijyenik olmasına özen göstermektir. Örneğin, kuvars tezgâhlar kompozit taşların küçük küçük parçalara ayrılarak birleştirilmesiyle oluşur. Gözeneksiz yapısı dolayısıyla hijyen açısından hiçbir sorun yaratmaz. Kolay temizlenebilir, leke tutmaz ve kimyasal maddelere karşı dirençlidir. Mermer ve granit tezgahlar az da olsa gözenekli yapılıdır fakat kullanıma uygun hale getirildiğinde yüzeyine cila yapılır böylece kuvars tezgahlar kadar hijyenik olmasalar da düzenli bakımı yapıldığından yani cilası belli periyodlarla yenilendiğinde kuvars tezgahlar kadar güvenilir olurlar.

4. Renk ve desen çeşitliliği bol olmalıdır.
Mutfakta çok zaman geçiren insanlar renk ve desen uyumuna önem gösterir çünkü çalışılan ortamın rengi, deseni insan psikolojisine etki eder. Bu açıdan bakıldığında doğal taşların renk çeşitliliği oldukça fazladır. İstenilen renk ve desene göre ayarlanabilirler. Örneğin; karmaşık desen ve koyu renk kullanımı aynı anda kullanıldığında bazı insanların davranışı ve psikolojisi üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Sıklıkla kullanılan küçük parçaların birleştirilmesiyle oluşan kompozit taşlar ve akrilik tezgâhlar geniş ürün yelpazesine sahiptir. Bununla birlikte, mutfakta bir bütünlük sağlamak, mutfak dolapları ile tezgâhların renk ve uyumu özellikle ev hanımlarının ya da mutfakta çok zaman geçiren insanlar için önemlidir.

5. Bütçe ve fiyatlar bakımından her düzeyde insanda hitap etmelidir.
Mutfak tezgâhı seçerken belki de en önemli faktör bütçedir. Mutfak tezgâhlarının malzeme çeşitliliği oldukça fazladır. Granit, kuvars, mermer, akrilik, MDF, sunta, masif vb. malzemeler vardır. Bütçeniz fazlaysa ısıya dayanıklı, aşınmaya dirençli, sağlık açısından hijyenik ve renk, desen uyumu açısından granit, kuvars ve mermer tezgahlar oldukça uygun bir seçim olacaktır. Bütçeniz biraz daha düşükse, cam, MDF veya sunta malzemeleri seçebilirsiniz. Masif ya da ahşap doğal malzemeler daha dayanıklı ve sağlıklı olurken MDF, Sunta gibi yapay malzemeler daha ucuz ama daha fazla kimyasal içermektedir. Dayanıklılık açısından kullanım süreleri fazla olmasa da dikkatli kullanıldığında, belirli zaman aralıklarıyla bakımları yapıldığında bütçe dostu tezgâh seçimi olabilir.